06.02.2025

06.02.2025
placeholder4

За участі партнера Адвокатського об’єднання “Шкребець і Партнери” Юрія Артюха, який виступав в якості керуючого реструктуризацією в справі, була сформована правова позиція в Верховному Суді, відповідно до якої:
«При тлумаченні вимог щодо початку перебігу позовної давності слід керуватися тим, що перебіг позовної давності починається від дня, коли про відповідні обставини, тобто про порушення права, дізналася або могла довідатися особа, що є носієм права, а не інша особа, у тому числі й та, якій за законом надано повноваження із захисту цього права. У справах про банкрутство цією особою є арбітражний керуючий, на якого за законом на підставі рішення суду покладаються обов’язки та надаються повноваження розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора».
Відтак, враховуючи вищенаведену позицію, можна зробити висновок, що арбітражний керуючий є правосуб’єктною особою щодо визнання недійсними правочинів боржника. Термін позовної давності в цьому випадку обраховується з моменту, коли арбітражний керуючий дізнався або міг дізнатись про вчинення правочину, а не з моменту вчинення такого правочину. Тобто, з моменту вчинення правочину може пройти більше трьох років (загальний строк позовної давності відповідно до ст. 257 ЦК України), проте арбітражний керуючий в цьому випадку не позбавлений права на його оскарження.
Така позиція суду дозволяє арбітражним керуючим оскаржувати правочини, які вчинені на шкоду кредиторам, так звані «фраудаторні правочини», поза межами встановленого терміну в три роки до моменту відкриття провадження у справі про банкрутство, який передбачений в Кодексі України з процедур банкрутства та керуватись нормами ЦК України.
Детально про судове рішення за посиланням: